Barion Pixel

Felkészítő anyagok sétavezetőknek

A sétavezetés fantasztikus élmény a sétavezetőink számára is! Hiszen segíthetsz másoknak megmutatni Budapest varázslatos oldalát, mesélhetsz az ámulatba ejtő látványosságairól és rejtett csodáiról.

A DiversiGO-val látássérült, mozgássérült és hallássérült turistákat is vezethetsz. A legfontosabb dolog, hogy ők is ugyanolyanok mint bárki más, csak van néhány dolog, amihez egy kis extra tudás szükséges. Ennek az extra háttér tudásnak a lényegét itt gyűjtöttük össze. Lejjebb találod majd azokat az anyagokat, amelyek segítenek téged az általad vezetett sétákon átadott élmény növelésében.

Alapvető tudás látássérült turisták vezetéséhez

A látássérült személyek látásuk alapján több kategóriába sorolhatóak. A vak, aliglátó és gyengénlátó személyek vezetése már alapvetően emiatt is különbözik. Továbbá mindenkinek van saját preferenciája, valaki akkor érzi magát biztonságban, ha ő az aktív fél, valaki pedig pont fordítva. Ha például vakvezető kutyával jön, akkor a séta nagy részén lehet, hogy nem is kér segítséget, ne erőltessünk semmit. Tehát mivel nincs olyan, hogy egységesen megfelelő vezetési technika, nagyon fontos, hogy a séta legelején megkérdezzük, hogy mi a turista preferenciája. Erről séta közben nyugodtan kérhettek visszacsatolást is. A következő videó hitelesen szemlélteti, hogy pontosan hogyan is vezessünk látássérült személyt.

Kommunikáljatok!

A séta közben is fontos a kommunikáció, jelezni ha valamilyen akadály jön, esetleg lépcső következik, vagy a lépcsőnek vége van.  Lépcsőknél és a patkáknál a “le” és “fel” szavakat is használjátok, illetve, ha van korlát, azt is mondjátok. Fontos rákérdezni arra is, hogy jó-e a tempó. Igény szerint el is lehet térni a szokásos vezetési technikáktól, bár nem ajánlott. Például, ha valaki két látássérült személyt vezetne egyszerre, akkor ők sétálhatnak akár a sétavezető mindkét oldalán is. Ha pedig még többen vannak a látássérült személyek, akkor “vonatot” alkotva egymás vállát fogva, egymás mögött cikkcakkban állva tudja vezetni őket a látó személy. Fontos kiemelni, hogy ha szűkös helyen szeretnétek elférni, akkor a látó személy megy elöl és a könyökét behajlítva, kezét kissé a saját háta mögé helyezve tudja ezt jelezni. Ha szeretnénk valamit megmutatni, legyen az akár egy szobor, vagy egy ülőhely, akkor beleegyezés után a látássérült személy kezét irányítsuk és tegyük rá az adott tárgyra.

Írd le részletesen!

A sétavezetés során a narrációnak hatalmas szerepe van. Ha a turista szeretné, akkor a körülöttetek zajló események, akár közlekedési szituációk részletezése, vagy akár a kisebb mindennapi dolgokra való figyelemfelhívás is növelheti az átadott élmény minőségét. Az érdekes hangforrásokat, például egy éppen játszó utcazenekar leírását is ajánljuk. Fontos minden további környezetetekben lévő dolog jellemzése, például milyen színek, pontosan milyen díszítések vannak akár egy falon. Érdemes, amit csak lehet, meg is tapintani, bármilyen pontosan is lett szóban leírva a látvány. Mindenképpen hagyjatok időt arra, hogy mindenkinek legyen lehetősége megtapintani mindent, ne siessetek.

Továbbá nem érdemes rágörcsölni a szóhasználatra, például a “tévét néz”, “könyvet olvas” kifejezéseket használják vak társaink is. Ezen felül, ugyanúgy, ahogy nem illendő egy emberre egy jelzővel utalni, mint például “a szőkék”, “a magasak”, így a vak, fogyatékossággal élő személyekre se utaljatok úgy mint “vakok”, “fogyatékosok”.

További olvasmányt és hasznos érdekességeket találtok a következő linkeken, például a Braille-írásról, a látássérült személyek mindennapjait megkönnyítő mobilapplikációról, vakvezető kutyákról, vagy további segédeszközökről.

Linkek, olvasnivaló:

www.vakokgyengenlatok.hu/hogyan-segitsuk-a-vak-embert/

mvgyosz.hu/wp-content/uploads/2018/11/mvgyosz_hogyansegithetek.pdf

www.mvgyosz.hu/hirek-hu/tiz-plusz-egy-hasznos-tudnivalo-es-erdekesseg-a-braille-irasrol/

www.mvgyosz.hu/tudjon-meg-tobbet-hu/braille-iras/

tavszem.hu/

vakvezetokutya.hu/

www.mvgyosz.hu/amit-adunk-hu/latasserulteknek-hu/segedeszkoz-szerviz/

Alapvető tudás mozgássérült turisták vezetéséhez

A mozgássérült személyek a mozgásképességük alapján több kategóriába sorolhatóak és többféle eszközt használhatnak a közlekedésük megkönnyítésének céljából. Ennek függvényében igényelnek segítséget is, ezért kiemelkedően fontos az előzetes kommunikáció. Az elektromos kerekesszéket általában egyedül kezelik, leginkább az aktív, azaz kézi hajtású kerekesszékhez igényelt a segítség. Főleg lejtőknél, vagy egyenletlen utaknál, esetleg akadály esetén. Azonban, csak akkor segíts, ha a kerekesszéket használó turista beleegyezik, mert vannak, akik inkább egyedül mennek fel a meredekebb lejtőkön is.  A mi sétáink kisebb, vagy semennyi lejtőt sem tartalmaznak, ezért nem kell aggódnod a meredek lejtőktől, amikre való feljutás nagy erőfeszítést igényelne a segítők részéről. Hasznos tudni, hogy az elektromos kerekesszék nagyjából száz kilós súlya miatt gyakorlatilag megemelhetetlen, míg a kézi hajtású kerekesszéket kisebb nagyobb erőfeszítéssel meg lehet emelni. A következő autentikus videóban tanulhattok a manuális kerekesszék tolásáról.

https://youtu.be/Jh1Wt91cvkU

A következő videó angol nyelvű, de bemutatják részletesebben, informatívabban a kerekesszék használatát.

https://www.youtube.com/watch?v=JI10mBtsbu0

Alapvetően a szóhasználat során nem kell semmire rágörcsölni, használják például az “elmentünk sétálni” kifejezéseket a kerekesszékkel közlekedő társaink is. Ezen felül, ugyanúgy, ahogy nem illendő egy emberre egy jelzővel utalni, mint például “a szőkék”, “a magasak”, így a mozgássérült, fogyatékossággal élő személyekre se utaljatok úgy, mint a “kerekesszékesek”, “fogyatékosok”.  Számukra a legfontosabb az, hogy alapvetően az útvonalon semmilyen akadályba ne ütközzenek, vagy legyen feltüntetve, hogy hova nem tudnak eljutni. Ezekre minden útvonalunk kialakítása során már ügyeltünk, így semmiből sem fog senki kimaradni.

Ezeken felül még további olvasmányt és hasznos érdekességeket találtok a következő linkeken, például a kerekesszékek fajtáiról, segédeszközökről. Illetve az Access4you, akadálymentesítéssel foglalkozó szervezet oldalán akadálymentes helyszíneket találhattok.

Linkek, olvasnivaló:

www.rehabos.info/mozgasserultek-segedeszkozei

access4you.io/

 

Alapvető tudás hallássérült turisták vezetéséhez

A hallássérült emberek is több kategóriába sorolhatóak a hallásuk minősége alapján. Néha elég lehet a hangod megemelése és az információk olyan helyen való átadása, ahol minimális a háttérzaj. Továbbá, az is kifejezetten fontos, főleg ha valaki szájról olvas, hogy fordulj a személy vagy a csoport felé miközben beszélsz mielőtt vagy miután valami olyasmit mutatnál be, amihez el kell fordulnod.  Manapság sok embernek van hallókészüléke, implantátuma, ezáltal a hangodat tisztán hallják. A kommunikáció itt is kulcsfontosságú, mert így tudsz visszajelzést kapni arról, hogy a turista mindent megfelelően ért.

Alapvetően a szóhasználat során nem kell semmire rágörcsölni, használják például a “meghallgatjuk a mondanivalódat” kifejezést a siket társaink is. Ezen felül, ugyanúgy, ahogy nem illendő egy emberre egy jelzővel utalni, mint például “a szőkék”, “a magasak”, így a hallássérült, fogyatékossággal élő személyekre se utaljatok úgy, mint a “siketek”, “fogyatékosok”. 

Nem kizáró feltétel, csak egy nagy plusz, ha a sétavezetőnk tud jelnyelvet beszélni. Ha szükség van rá, a turistáink választhatnak olyan sétavezetőt, aki tudja az adott séta nyelvének jelnyelvét is. Foglalás előtt és előzetes egyeztetés alapján, ha a turista egy jelnyelvi fordítót igényel a DiversiGO egyik sétavezetője mellé, akkor megpróbálunk akár külső szervezet segítségével is jelnyelvi fordítót biztosítani.

Sétavezetői segédanyagok

A sétavezetés remek dolog! Segíthetsz másoknak megmutatni Budapest csodáit, mesélhetsz a fantasztikus látványosságairól és rejtett csodáiról. 

A DiversiGO-val olyan városnézőknek is segíthetsz, akiknek speciális igényei vannak. A legfontosabb, hogy ők is városnézők, de néhány dologban némi extra tudás szükséges. Itt lentebb találod azokat az anyagokat, amelyek segítenek téged a séták által nyújtott élmény növelésében.

Séták leírásai sétavezetőinknek fenntartva (a leírások engedély nélküli terjesztése tilos)

Amennyiben sétavezető vagy, kérjük, jelentkezz be.

Lépj be emailcímmel, felhasználónévvel, vagy közösségi fiókoddal!

Legyél te is sétavezető!

Segíteni szeretnél? Csatlakozz a DiversiGO közösségéhez, és legyél sétavezető! Add meg, hogy hol tudjuk felvenni veled a kapcsolatot, és hamarosan jelentkezünk!